IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Търговското напрежение върна волатилността на Wall Steet

Американските акции изтриха по-голямата част от загубите си в понеделник, след като Пекин обяви, че китайска делегация ще пътува за преговорите със САЩ

23:30 | 06.05.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Опасявайки се от провал в търговските преговори между Китай и САЩ, инвеститорите на Wall Street показаха сдържаност в понеделник. Въпреки това американските акции  изтриха по-голямата част от загубите си в понеделник, оттласквайки се от дъното за сесията след засиленото безпокойство по отношение на преговорите между американските и китайските представители.

В крайна сметка индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи със 78 пункта, или с 0,3%, до 26 427 пункта, след като се срина с над 450 пункта в началото на търговията. S&P 500 загуби 0,4%, а технологичният индекс Nasdaq Composite спадна с 0,5%. Десет от 11-те сектора на S&P 500 отчетоха понижения, водени от спада в сектроа на промишлеността, добивните компании и технология сектор - три области с тежка експозиция към Китай.

„Това бе мигновена реакция на пазарите", казва Майкъл Гайед, портфолио мениджър в Нюйоркския инвестиционен център  Pension Partners LLC. „Видяхме тази игра и преди по време на търговските преговори. Не би ме изненадало, ако изказванията се охладят“, казва той пред WSJ.

Също и на сутринта след първоначалното си избухване президентът на САЩ Доналд Тръмп демонстрира решимост да подчини Китай в рамките на преговорите. След като заплаши в Twitter неочаквано с въвеждането на нови наказателни мита и по този начин разстрои глобалните пазари през нощта, Тръмп потвърди агресивния си курс в понеделник. „САЩ губят между 600 до 800 млрд. долара годишно от търговията", пише той, имайки предвид търговския дефицит на САЩ. „Само с Китай губим 500 милиарда долара. Sorry, вече няма да правим това"!

Всъщност в края на тази седмица трябва да се постави рамката за търговски пакт на икономическите гиганти. Американският президент наскоро обеща „монументален търговски пакт". Също така в Европа налице бе огромно облекчение на фона на последния кръг от преговорите във Вашингтон.

Но сега, още от петък, се очакват по-високи мита за китайските стоки, с перспективата за нови търговски бариери в близко бъдеще. Тръмп обяви, че ще увеличи сегашните мита за китайския внос от 200 милиарда долара от десет на 25%. Той също заплаши, че ще обложи с 25% общия внос на Китай в размер на повече от 500 млрд. долара. Така американският президент внезапно прекрати месечното примирие и заплаши споразумението между Вашингтон и Пекин - докато останалата част от света копнее за сближаване.

Тревогите по отношение на търговската битка съживиха притесненията, че напрежението ще засегне корпоративните печалби, подкопавайки силния растеж в САЩ, твърдят някои анализатори и трейдъри. Резките ходове - след месеци на относително спокойствие - показаха, че инвеститорите все още са чувствителни относно възможността за влошаване на търговските отношения между двете най-големи икономики в света.

Конфликтът забавя световната търговия, намалява доверието на инвеститорите и възпрепятства снабдителните вериги. Германското федерално правителство предупреди в понеделник за възможната ескалация. „Надяваме се на решение в търговския конфликт, защото той няма да има положителни последици за всеки в глобалната икономика", заяви министърът на икономиката Петер Алтмайер и разкритикува „едностранните мерки" на САЩ.

Все още съм склонен да мисля, че това е просто тактика за преговори. Това ще върне нестабилността, но винаги е най-тъмно преди зазоряване

„Пазарите не обичат да бъдат изненадани, но все още се нуждаем от време за тази история, защото тя идва на фона на една супер силна икономика", казва Майкъл Антонели, пазарен стратег в инвестиционната банка Robert W. Baird & Co. „Все още съм склонен да мисля, че това е просто тактика за преговори. Това ще върне нестабилността, но винаги е най-тъмно преди зазоряване", казва той.

Икономистите също са обезпокоени. „Рискът от истинска ескалация е висок", предупреждава Михаел Хютер, ръководител на Института за германската икономика, пред Handelsblatt. Тръмп е „играч, а не стратег: той променя игровите полета към възприеманите вътрешнополитически възможности". Габриел Фелбермайер, ръководител на Института за световна икономика, смята, че „спорът между двете световни сили ще бъде доминиращият конфликт през следващото десетилетие".

Търговското напрежение все пак остави следи преди всичко при акциите на индустриалните компании, като 3M, Caterpillar или United Technologies, както и при технологичните концерн, като Apple или Intel, които приключиха сесията със спадове между 1 и 1,7 на сто.  Въпреки това анализаторът Александра Уолвис от Goldman Sachs очаква текстилната промишленост да бъде особено силно засегната от евентуално увеличение на митата, тъй като в момента внася много от Китай. По-специално експертът споменава преди всичко текстилната компания Yeti, чиито акции се сринаха с повече от 4%. В Dow Nike се озова на последно място с 2,5% надолу.

На губещата страна в Dow беше и Boeing със загуба от 1,3%. Както призна производителят на самолети, той е знаел около година преди първата катастрофа на 737 MAX, че новият модел е имал софтуерен проблем. Като цяло обаче Boeing обикновено реагира много чувствително на новите развития в търговския спор.

През декември Тръмп и китайският президент Си Дзинпин се споразумяха за график на преговорите в кулоарите на срещата на високо равнище на Г-20 в Аржентина, но сега е възможно да се стигне до провал. Очевидно Тръмп гледа на новите наказателни мита като на лост, за да принуди Китай да приеме някои условия. Икономическият съветник на Тръмп Лари Къдлоу заговори за „предупреждение“. Това оставя отворен въпроса дали Тръмп би могъл да се отметне от решението си.

За един момент нямаше никаква реакция от Китай, заплахата на Тръмп сякаш хвана Пекин неподготвен. Пазарите реагираха шокирано. Индексите на китайския фондов пазар се сринаха с около шест процента, германският борсов индекс (Dax) загуби временно два процента, а Dow Jones в Ню Йорк - 1,7 на сто. 

В продължение на часове държавните медии мълчаха, а падането на цените на китайските фондови борси беше неясно оправдано с „текущата ситуация на новините“. Всъщност китайският вицепремиер Лю Хе трябваше да замине за Вашингтон в сряда.

В понеделник външното министерство в Пекин заяви, че делегацията се подготвя за търговските преговори в САЩ. Въпреки това не е ясно дали Хе ще присъства. Все пак китайската реакция поуспокои пазарите в САЩ, които компенсираха до голяма степен пониженията. 

Източници от Белия дом твърдят, че Пекин е сигнализирал за отказ в области, за които американската делегация смятала, че са били договорени. Особено в областта на трансфера на технологии нямало сближаване. Вашингтон обвинява Китай, че принуждава чуждестранните компании да разкриват знания и иновации, преди да бъдат пуснати на пазара.

Друг проблем са китайските субсидии и данъчните облекчения за държавните компании, независимо дали в производството или във високотехнологичната индустрия. Несъгласие имало по въпроса как Китай може да бъде наказан, ако не се съобрази с споразуменията. Освен това Тръмп искал да запази някои от наказателните мита, които бяха въведени преди година – нещо, което Китай отхвърля.

Цените на петрола свиха рязко загубите си от по-рано през сесията, след като суровият петрол Брент, световният петролен бенчмарк, се търгуваше с ръст от 0,5% до 71,23 долара за барел, докато West Texas Intermediate поскъпна с 0,6% до 62,31 долара за барел.

Инвеститорите посегнаха към т. нар. защитни активи, като златото добави 0,2% към стойността си до 1281,70 долара за тройунция, а японската йена добави 0,2% спрямо долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

Финанси виж още